article image

Ochranná známka

Čo je to ochranná známka

Ochrannou známkou je akékoľvek označenie, ktoré možno graficky znázorniť a ktoré tvoria najmä slová vrátane osobných mien, písmená, číslice, kresby, tvar tovaru alebo jeho obal, prípadne ich vzájomné kombinácie, ak takéto označenie je spôsobilé rozlíšiť tovary alebo služby jednej osoby od tovarov alebo služieb inej osoby. Zákon zároveň podrobne špecifikuje výluky označení zo zápisu a označenia, ktoré nemôžu byť ochrannou známkou. Ide napríklad o označenie, ktoré nemá rozlišovaciu spôsobilosť, je tvorené výlučne označeniami alebo údajmi, ktoré v obchodnom styku môžu slúžiť na určenie druhu, kvality, množstva, účelu, hodnoty, zemepisného pôvodu, prípadne času výroby tovarov či poskytnutia služieb, alebo iných vlastností tovarov alebo služieb, je tvorené výlučne označeniami alebo údajmi, ktoré sa stali obvyklými v bežnom jazyku alebo v zaužívaných poctivých obchodných zvyklostiach, je tvorené výlučne tvarom výrobku, ktorý vyplýva z povahy samotného výrobku alebo je potrebný na dosiahnutie technického výsledku, alebo dáva výrobku podstatnú hodnotu, je v rozpore s verejným poriadkom alebo dobrými mravmi, môže klamať verejnosť najmä o povahe, kvalite, zemepisnom pôvode tovarov alebo služieb, ktoré nemajú rozlišovaciu spôsobilosť, označenia obsahujúce názvy štátov, označenia druhu výrobkov alebo služieb, všeobecne známe zemepisné označenia, klamlivé označenia, označenia zhodné s ochrannou známkou zapísanou pre inú osobu pre zhodné tovary alebo služby.

Výlučné práva na ochrannú známku vznikajú na základe rozhodnutia správneho orgánu, ktorým je Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky podľa zákona č. 506/2009 Z.z. o ochranných známkach v znení neskorších predpisov.

Význam a funkcia ochrannej známky

Záujmové skupiny majiteľov ochranných známok z priemyselne a obchodne vyspelých štátov už dávnejšie konkretizovali praktický význam ochranných známok a ich funkcie :
Dobre zavedená ochranná známka je v očiach spotrebiteľa aj potenciálnych partnerov v obchodnoprávnych vzťahoch garanciou istej očakávanej kvality ponúkaných výrokov a služieb; či už preto, lebo sa priamo spájajú s konkrétnym výrobcom, resp. poskytovateľom služieb, alebo preto, lebo ich kvalita je pod kontrolou majiteľa ochrannej známky v rámci licenčného zmluvného vzťahu.
Dôveryhodná ochranná známka zjednodušuje rozhodovanie sa spotrebiteľa i mnohých potenciálnych partnerov v obchodnoprávnych vzťahoch, ktorí v dynamickej obchodnej praxi často nemajú možnosť detailne skúmať kvalitatívne znaky konkurujúcich si tovarov alebo služieb; často sa rozhodujú pre ten-ktorý konkrétny tovar alebo službu najmä aj na základe svojej dôvery v určitú ochrannú známku.
V medzinárodných sieťach racionalizovaných foriem veľkoobchodu tovary neoznačené dôveryhodnou ochrannou známkou často ani nenájdu uplatnenie z čisto technických dôvodov; pri obrovskom objeme realizovaných trhových výmen vo veľkoobchode, ktoré sú už dnes celosvetovo v rozhodujúcej miere organizované v globálnych obchodných reťazcoch realizovaných v rámci franchisingových vzťahoch, je ochranná známka bežne v podstate smerodajná kvalitatívnej i kvantitatívnej prebierky tovarov.
So zriadením známkovej ochrany a jej udržiavaním v rôznych štátoch sú spojené aj vyššie náklady. Pokiaľ však majiteľ ochrannej známky je napriek tomu ochotný dlhodobo ju udržiavať, možno rozumne predpokladať, že si je vedomý kvality svojich výrobkov a služieb a záleží mu na zvýraznení a udržiavaní ich odlišnosti oproti konkurenčnej ponuke aj formou označenia ochrannou známkou.
V registráciách nových ochranných známok sa môže podľa ich povahy odzrkadľovať aj vzostup kvality v inovačnom rade výrobkov alebo služieb konkrétneho výrobcu či poskytovateľa služieb, resp. rozširovanie jeho ponuky.

Zákonné požiadavky na zápisnú spôsobilosť ochrannej známky

Zákon o ochranných známkach vymedzuje známku legálnou definíciou. Je ňou akékoľvek označenie, ktoré spĺňa tieto zákonné požiadavky :

  • možno ho graficky znázorniť (táto náležitosť je nutná najmä so zreteľom na zverejňovanie prihlášok ochranných známok a registrovaných ochranných známok vo Vestníku Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky;
  • je spôsobilé rozlíšiť tovary a služby pochádzajúce od rôznych podnikateľov;
  • je zapísané do registra ochranných známok;
  • pre kolektívnu ochrannú známku sú tieto všeobecné požiadavky modifikované ustanoveniami § 43 a nasl. zákona o ochranných známkach.

Práva majiteľa ochrannej známky

Majiteľ ochrannej známky má výlučné právo používať ochrannú známku v spojení s tovarmi alebo so službami, pre ktoré je zapísaná v registri.

Majiteľ ochrannej známky je oprávnený používať spolu s ochrannou známkou značku ®.

Bez súhlasu majiteľa ochrannej známky nikto nesmie používať označenie zhodné s ochrannou známkou pre zhodné tovary alebo služby alebo označenie, ak z dôvodu jeho zhodnosti alebo podobnosti s ochrannou známkou a zhodnosti alebo podobnosti tovarov alebo služieb existuje pravdepodobnosť zámeny na strane verejnosti alebo označenie zhodné alebo podobné s ochrannou známkou, ktorá má na území Slovenskej republiky dobré meno a ktorá nie je zapísaná pre zhodné alebo podobné tovary alebo služby, ak by používanie tohto označenia bez náležitého dôvodu neoprávnene ťažilo z rozlišovacej spôsobilosti alebo dobrého mena ochrannej známky alebo by bolo na ujmu rozlišovacej spôsobilosti ochrannej známky alebo jej dobrému menu.

Ak došlo k neoprávnenému zásahu do práv z ochrannej známky, majiteľ ochrannej známky má právo domáhať sa, aby porušenie alebo ohrozenie práva bolo zakázané a následky tohto zásahu boli odstránené; môže sa domáhať primeraného zadosťučinenia, ktorým môže byť aj peňažné plnenie. Právo na vydanie bezdôvodného obohatenia a právo na náhradu škody tým nie sú dotknuté.

Majiteľ ochrannej známky môže ochrannú známku previesť písomnou zmluvou na inú fyzickú osobu alebo právnickú osobu pre všetky tovary alebo služby, pre ktoré je zapísaná, alebo pre niektoré z nich (Žiadosť o prevod ochrannej známky).

Majiteľ ochrannej známky môže udeliť inej osobe oprávnenie na používanie ochrannej známky pre niektoré alebo všetky tovary alebo služby, pre ktoré je ochranná známka zapísaná, licenčnou zmluvou.

Ochranná známka môže byť predmetom záložného práva. O zápis záložného práva na ochrannú známku je povinný požiadať záložný veriteľ alebo záložný dlžník.

Združenie fyzických alebo právnických osôb môže ako prihlasovateľ podať prihlášku na zápis označenia ako kolektívnej ochrannej známky.

Získanie ochrannej známky

V prípade záujmu získať ochrannú známku je nutné podať na Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky riadne vyplnenú prihlášku na predpísanom tlačive, ktorú podáva fyzická alebo právnická osoba a v prípade kolektívnej ochrannej známky tiež združenie fyzických alebo právnických osôb (ďalej len prihlasovateľ).

Prihláška musí obsahovať :
žiadosť o zápis označenia ako ochrannej známky,
identifikačné údaje prihlasovateľa,
identifikačné údaje zástupcu prihlasovateľa, ak je prihlasovateľ zastúpený,
znenie alebo zreteľné a reprodukciu umožňujúce vyobrazenie prihlasovaného označenia, v prípade trojrozmerného označenia jeho plošné vyobrazenie,
zoznam tovarov alebo služieb, pre ktoré má byť označenie zapísané ako ochranná známka,
podpis prihlasovateľa alebo jeho zástupcu.

Priebeh konania o prihláške ochrannej známky

Podaním prihlášky vzniká prihlasovateľovi právo prednosti pred každým, kto podá neskôr prihlášku obsahujúcu zhodné alebo podobné označenie pre zhodné alebo podobné tovary alebo služby. Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky preskúma, či prihláška spĺňa podmienky ustanovené zákonom č. 506/2009 Z. z. o ochranných známkach. Do zápisu ochrannej známky do registra je možné tretími osobami podať písomné pripomienky z dôvodu naplnenia podmienok § 5 alebo 6 zákona o ochranných známkach, na ktoré Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky prihliadne pri rozhodovaní o zápise ochrannej známky do registra. Osoba, ktorá podala pripomienky sa nestáva účastníkom konania. V prípade, že sú splnené všetky ustanovené podmienky, Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky prihlášku zverejní vo Vestníku Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky (ďalej len „vestník“). Ak do troch mesiacov od zverejnenia nebudú podané námietky proti zápisu označenia do registra, prihlásené označenie je zaregistrované.

Námietkové konanie

Námietkové konanie slúži pre uplatňovanie ochrany práv tretích osôb, ktoré by mohli byť zápisom prihláseného označenia dotknuté. Po zverejnení prihlášky vo vestníku môžu osoby uvedené v ustanovení § 7 zákona o ochranných známkach podať v lehote troch mesiacov od zverejnenia námietky.

Na základe odôvodnených námietok, ku ktorým sa prihlasovateľ vyjadril, Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky preskúma, či zápisu označenia do registra nebráni niektorý z uplatnených dôvodov podľa zákona o ochranných známkach. Ak sa zistí, že zápisu označenia do registra bráni niektorý z uplatnených dôvodov, prihlášku zamietne.

Platnosť zápisu ochrannej známky

Platnosť zápisu ochrannej známky je desať rokov od podania prihlášky a na základe žiadosti majiteľa ochrannej známky alebo záložného veriteľa o obnovu zápisu Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky platnosť zápisu ochrannej známky obnoví na ďalších desať rokov.