article image

Označenie pôvodu a zemepisných označení výrobkov

Čo je to označenie pôvodu výrobkov a zemepisné označenie výrobkov

Je nutné k danej problematike konštatovať, že v samej podstate ide o označenie, pri ktorom kvalita alebo vlastnosti výrobku sú priamo produktom určitej zemepisnej krajiny, oblasti či miesta a sú touto oblasťou bezprostredne a nerozlučne spojené. Ochranná známka individualizuje výrobok, ktorý pochádza od určitého výrobcu, ale výrobky ňou označované nevyžadujú vzťah k určitému zemepisnému miestu.

Označením pôvodu výrobku sa rozumie názov určitého miesta, oblasti alebo vo výnimočných prípadoch krajiny používaný na označenie výrobku pochádzajúceho z tohto miesta, oblasti alebo krajiny, ak kvalita alebo vlastnosti tohto výrobku sú výlučne alebo podstatne dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi a výroba, spracovanie a príprava tohto výrobku sa uskutočňuje výlučne vo vymedzenom mieste, oblasti alebo krajine. Za označenie pôvodu výrobku sa považujú aj tradičné zemepisné alebo nezemepisné označenia poľnohospodárskych výrobkov alebo potravín pochádzajúcich z vymedzeného miesta, oblasti alebo krajiny, ak tieto poľnohospodárske výrobky alebo potraviny spĺňajú ostatné podmienky podľa tohto vymedzenia.

Zemepisným označením výrobku sa rozumie názov určitého miesta, oblasti alebo vo výnimočných prípadoch krajiny používaný na označenie výrobku pochádzajúceho z tohto miesta, oblasti alebo krajiny, ak má tento výrobok špecifickú kvalitu, povesť alebo charakteristické vlastnosti, ktoré môžu byť pripísané tomuto miestu, oblasti alebo krajine, a výroba, spracovanie alebo príprava tohto výrobku sa uskutočňuje vo vymedzenom zemepisnom mieste, oblasti alebo krajine.

Zásadným rozdielom medzi označením pôvodu výrobkov a zemepisným označením výrobkov je, že pri zemepisnom označení nie je až taká spojitosť medzi územím, na ktorom sa výrobok vyrába a jeho vlastnosťami. V konečnom dôsledku nemusia všetky štádiá výroby prebiehať na tomto území. V zmysle platnej legislatívy postačí, že má povesť, ktorú možno pripísať jeho zemepisnému pôvodu.

Kritériá pre zápis

Funkciou označenia pôvodu výrobkov je zakotviť vo vedomí spotrebiteľov vzťah výrobku k zemepisnému miestu (oblasti, krajine) a nie vzťah k určitému výrobcovi podnikateľskému subjektu (k Slovenskej republike sa viažu „Modranská keramika“, „Liptovská bryndza“, „Tokajské víno zo slovenskej tokajskej vinohradníckej a vinárskej oblasti“) . Z tohto dôvodu jedno a to isté označenie pôvodu výrobkov alebo zemepisné označenie môže byť zapísané aj pre ďalšie subjekty, ktorých výrobky vyhovujú podmienkam už zapísaného označenia. Týmito inštitútmi nie je možné chrániť služby ako také, no je možné chrániť výsledok služieb.

Ako označenie pôvodu alebo ako zemepisné označenie sa v zmysle platenej legislatívy do registra nezapíše :

  • označenie, ktorého doslovné znenie síce pravdivo označuje názov miesta, oblasti alebo krajiny (ďalej len "územie"), z ktorej výrobok pochádza, napriek tomu je však spôsobilé vyvolať vo verejnosti mylnú domnienku o skutočnom pôvode výrobku,
  • označenie, ktoré je druhovým názvom výrobku, aj keď výrobok pochádza z vymedzeného územia,
  • označenie zhodné s názvom odrody rastliny alebo plemena zvieraťa, ktoré by v dôsledku zápisu mohlo vo verejnosti vyvolať mylnú domnienku o skutočnom pôvode výrobku,
  • označenie, ktorého zápisom by mohlo dôjsť k zámene s už zapísaným označením pôvodu, zemepisným označením, ochrannou známkou alebo všeobecne známou známkou.

Práva držiteľov označenia pôvodu výrobkov a zemepisného označenia výrobkov

Zapísané označenie pôvodu alebo zemepisného označenia je oprávnený používať držiteľ osvedčenia o zápise označenia výrobku a používateľ zapísaného označenia pôvodu výrobku a zemepisného označenia výrobku.

Držiteľ osvedčenia o zápise alebo užívateľ môže na výrobku uviesť, že ide o zapísané označenie pôvodu. Na zapísané označenie pôvodu nemôže byť licenčnou zmluvou poskytnutý súhlas na jeho používanie. K zapísanému označeniu pôvodu nemôže byť zriadené záložné právo. Zapísané označenie pôvodu nemôže byť predmetom prevodu.

Zapísané označenie pôvodu je chránené proti akémukoľvek :

  • priamemu alebo nepriamemu obchodnému používaniu na výrobkoch, na ktoré sa toto označenie nevzťahuje, ak sú tieto výrobky rovnaké alebo podobné s výrobkom, ktorý je zapísaný pod týmto označením pôvodu, alebo ak takéto použitie ťaží z dobrej povesti zapísaného označenia pôvodu,
  • zneužívaniu, napodobňovaniu alebo vyvolávaniu mylnej domnienky o pôvode výrobku, aj keď je uvedený jeho skutočný pôvod alebo aj keď je zapísané označenie pôvodu uvedené v preklade alebo sprevádzané výrazom ako napríklad "druh", "typ", "štýl", "vyrobený na spôsob", "imitácia", "podobný" alebo iným podobným výrazom,
  • inému klamlivému alebo zavádzajúcemu údaju o pôvode, povahe alebo podstatných vlastnostiach výrobku na jeho vnútornom alebo vonkajšom obale, reklamných materiáloch alebo dokumentoch týkajúcich sa daného výrobku a použitiu prepravných obalov spôsobilých vyvolať mylnú domnienku o skutočnom pôvode výrobku,
  • inému konaniu, ktoré by mohlo vyvolať vo verejnosti mylnú domnienku o skutočnom pôvode výrobku.

Zapísané označenie pôvodu sa nemôže považovať za druhový názov výrobku. Ak je súčasťou samotného zapísaného označenia pôvodu aj všeobecný názov výrobku, ktorý je jeho druhovým názvom, použitie tohto názvu nie je porušením písm. a) alebo písm. b).

Každý sa môže domáhať, aby bolo zakázané používať zapísané označenie pôvodu na rovnaké alebo podobné výrobky, ktoré nespĺňajú podmienky na jeho používanie, a aby takéto výrobky boli stiahnuté z trhu. V prípade neoprávneného zásahu do práv chránených týmto zákonom alebo ohrozenia týchto práv sa môže držiteľ osvedčenia o zápise domáhať, aby neoprávnený zásah či ohrozovanie jeho práva bolo zakázané a aby následky neoprávneného zásahu boli odstránené. Právo na náhradu škody tým nie je dotknuté. Ak bola zásahom do práv chránených týmto zákonom alebo ohrozením týchto práv spôsobená nemajetková ujma, poškodený má právo na primerané zadosťučinenie, ktorým môže byť aj peňažné plnenie.

Získanie označenia pôvodu výrobkov a zemepisného označenia výrobkov

Prihlášku označenia pôvodu môže podať združenie výrobcov alebo spracovateľov s právnou subjektivitou pre výrobok vyrobený, spracovaný a pripravený na vymedzenom území (ďalej len "prihlasovateľ"). Prihlasovateľom môže byť aj osoba, ktorá v čase podania prihlášky ako jediná výrobok vyrába, spracováva a pripravuje na vymedzenom území.

Za člena združenia má právo byť prijatá každá osoba, ktorá vyrába, spracováva a pripravuje na vymedzenom území výrobok s kvalitou alebo vlastnosťami zodpovedajúcimi podmienkam ustanoveným pre už zapísané označenie pôvodu a spĺňa podmienky členstva v združení, ktoré nesmú byť diskriminačné, ani v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže. Združenie je povinné vydať členom na základe žiadosti osvedčenie o členstve.

Prihláška musí obsahovať :

  • žiadosť o zápis označenia pôvodu do registra,
  • priezvisko, meno, adresu trvalého pobytu a štátnu príslušnosť prihlasovateľa; ak je prihlasovateľom právnická osoba, jej obchodné meno alebo názov a sídlo,
  • vymedzenie výrobku alebo špecifikáciu výrobku,
  • priezvisko, meno a adresu miesta podnikania oprávneného zástupcu prihlasovateľa, ak nie je totožná s adresou trvalého pobytu, alebo adresu trvalého pobytu, alebo obchodné meno alebo názov a sídlo oprávneného zástupcu prihlasovateľa, ako aj plnomocenstvo, ak je prihlasovateľ zastúpený alebo musí byť zastúpený,
  • podpis prihlasovateľa alebo osoby oprávnenej konať v jeho mene.

Priebeh konania o prihláške označenia pôvodu výrobkov a zemepisného označenia výrobku

Úrad priemyselného vlastníctva preskúma, či

  • označenie pôvodu uvedené v prihláške spĺňa podmienky zápisu do registra,
  • prihláška obsahuje náležitosti v zmysle platnej legislatívy,
  • je prihlasovateľ zastúpený oprávneným zástupcom.

Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky v rámci prieskumu požiada Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky alebo ním poverenú odborne spôsobilú osobu o vyjadrenie, či špecifikácia spĺňa náležitosti v zmysle platnej legislatívy.

Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky vyzve prihlasovateľa, aby zistené nedostatky (identifikácia prihlasovateľa alebo vymedzenie výrobku alebo špecifikácia výrobku) odstránil v určenej lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako dva mesiace. Ak prihlasovateľ nedostatky neodstráni, úrad konanie zastaví. Na tento následok musí byť prihlasovateľ vo výzve upozornený. Platnosť ochrany označenia pôvodu

Právo na ochranu zapísaného označenia pôvodu vzniká dňom jeho zápisu do registra. Doba trvania práva na ochranu zapísaného označenia pôvodu nie je časovo obmedzená.