article image

Patent

Čo je patent

Patentový zákon neobsahuje definíciu vynálezu, ale vymedzuje jeho pojmové znaky. Tieto znaky určujú hlavné kritériá patentovateľnosti vynálezu. Naše patentové právo teda neupravuje čo je to vynález, ale ktoré vynálezy sú patentovateľné.

Podľa ustanovenia § 5 ods. 1 patentového zákona sa patenty udeľujú na vynálezy zo všetkých oblastí techniky, ktoré sú nové, zahŕňajú vynálezcovskú činnosť a sú priemyselne využiteľné.

Z patentového zákona však môžeme definovať, že patent je teda ochranný dokument, ktorý vydáva štát a ide o výlučné právo majiteľa na využívanie vynálezu počas určitého časového obdobia.

Patentový zákon upravuje aj inštitútu podnikového vynálezu. Podnikový vynález, nazývaný tiež aj ako zamestnanecký vynález, je osobitnou kategóriou v rámci všeobecného pojmu vynález. Ide o vynález, ktorý spĺňa pojmové znaky vynálezu a má naviac aj ďalší znak, a to, že ho pôvodca vytvoril v rámci plnenia úloh z pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu. Ak pôvodca za takýchto okolností vytvoril vynález, prechádza právo na toto riešenie na zamestnávateľa, ak sa zamestnanec a zamestnávateľ nedohodli inak. Na zamestnávateľa prechádza toto právo priamo zo zákona, ak zmluva neurčuje inak. Zamestnávateľ musí uplatniť svoje právo na riešenie v lehote troch mesiacov od upovedomenia o vytvorení podnikového vynálezu, inak prechádza právo na patent späť na pôvodcu.

Kritériá pre udelenie patentu

Z ustanovenia § 5 a nasl. patentového zákona možno vyvodiť štyri kritériá, ktoré musia byť splnené, aby bolo možné udeliť patent.

Kritériami patentovateľnosti sú :
Kritérium oblasti ochrany - za vynálezy sa nepovažujú najmä objavy, vedecké teórie a matematické metódy, estetické výtvory, plány, pravidlá a spôsoby vykonávania duševnej činnosti, hier alebo obchodnej činnosti, programy počítačov, podávanie informácií.
Kritérium novosti – ide o základnú hmotnoprávnu podmienku patentovateľnosti vynálezu, nie je predmetom znaleckého posudku a neskúma sa v žiadnom konaní, pričom podmienku novosti posudzuje výlučne Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.
Kritérium vynálezcovskej činnosti – za vynález sa považuje výsledok vynálezcovskej činnosti, ak pre odborníka (priemerne kvalifikovaná osoba – odborník – so všeobecným prehľadom o príslušnom stave techniky v príslušnom obore) nevyplýva zrejmým spôsobom zo stavu techniky.
Kritérium priemyselnej využiteľnosti – vynález sa považuje za priemyselne využiteľný, ak sa jeho predmet môže vyrábať alebo sa môže využívať v akomkoľvek odvetví, najmä v odvetví priemyslu a pôdohospodárstva.

Práva majiteľa patentu a rozsah ochrany

Za majiteľa patentu sa považuje tá osoba, ktorá je ako majiteľ zapísaná v registri. Patent môže vlastniť pôvodca (t.j. ten, kto ho vytvoril) alebo jeho právny nástupca. Právnym nástupcom môže byť iná fyzická alebo právnická osoba, ktorá patent nadobudla. Patent môže byť v spolumajiteľstve viacerých osôb.

Majiteľ patentu má právo využívať vynález alebo poskytnúť súhlas na využívanie vynálezu iným osobám (licenčnou zmluvou) a zároveň má právo patent previesť na iné osoby.

Bez súhlasu majiteľa patentu nikto nesmie :

  • vyrábať, využívať, používať, ponúkať alebo uvádzať na trh, alebo na tento účel skladovať či dovážať výrobok, ktorý je predmetom patentu,
  • využívať výrobný postup, ktorý je predmetom patentu (ďalej len "chránený spôsob"), alebo ponúkať taký chránený spôsob na využívanie inej osobe,
  • vyrábať, využívať, ponúkať alebo umiestňovať na trhu, alebo na tento účel skladovať či dovážať výrobok priamo získaný chráneným spôsobom,
  • dodávať alebo ponúkať na dodanie osobe neoprávnenej využívať vynález prostriedky slúžiace na uskutočnenie vynálezu, ak porušovateľ práva vie alebo s ohľadom na okolnosti má vedieť, že tieto prostriedky sú určené alebo vhodné na uskutočnenie vynálezu; to neplatí, ak sú tieto prostriedky na trhu dostupné a dodávateľ nenavádzal neoprávnenú osobu na konanie v rozpore s písmenami a) až c).

Získanie patentu

Patentovú prihlášku podáva osoba, ktorej patrí právo na riešenie, ktoré je predmetom prihlášky. Ide o osobu pôvodcu alebo všetkých spolupôvodcov, ďalej ten, na koho pôvodca (spolupôvodcovia) previedol právo podať prihlášku a ten, na koho prešlo toto právo zo zákona.

Patentová prihláška musí obsahovať :
žiadosť o udelenie patentu na predpísanom tlačive,
opis vynálezu,
patentové nároky, ktoré presne vymedzujú predmet, na ktorý sa požaduje udelenie ochrany,
anotáciu
prípadne výkresy.
Žiadosť o udelenie patentu obsahuje
priezvisko, meno, bydlisko a štátnu príslušnosť prihlasovateľa; ak je prihlasovateľom právnická osoba, jej obchodné meno a sídlo,
priezvisko, meno a bydlisko pôvodcu vynálezu, ak nie je prihlasovateľom,
priezvisko, meno a adresu alebo obchodné meno a sídlo oprávneného zástupcu prihlasovateľa, ako aj plnomocenstvo, ak je prihlasovateľ zastúpený alebo musí byť zastúpený (§ 79 ods. 1 zákona),
názov vynálezu,
výslovný prejav vôle prihlasovateľa, že žiada o udelenie patentu,
podpis prihlasovateľa alebo osoby oprávnenej konať v jeho mene.

Priebeh konania o patentovej prihláške

Konanie o patentovej prihláške, ktoré Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky začína po jej podaní, je možné rozdeliť do štyroch etáp :
prieskum (predbežný a úplný prieskum patentovej prihlášky)
zverejnenie predmetu prihlášky,
pripomienkové konanie,
rozhodnutie o udelení patentu.

Po podaní patentovej prihlášky a jej zapísaní v registri patentových prihlášok Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky vykoná predbežný prieskum, účelom ktorého je vylúčiť z ďalšieho konania tie patentové prihlášky, predmety ktorých sú zjavne nepatentovateľné, zjavne nejednotné alebo obsahujú zjavné formálne chyby, ktoré by bránili jej zverejneniu. Ak sú podklady patentovej prihlášky vyhovujúce, je prihláška zverejnená vo Vestníku úradu. Po jej zverejnení môže ktokoľvek podať pripomienky k patentovateľnosti predmetu patentovej prihlášky, na ktoré sa prihliadne pri vykonávaní úplného prieskumu.

Úplný prieskum patentovej prihlášky úrad vykonáva na základe žiadosti prihlasovateľa alebo inej osoby a zároveň musí byť zaplatený príslušný správny poplatok. Na základe vykonaného úplného prieskumu, ak sa zistí, že vynález spĺňa všetky zákonné požiadavky patentovateľnosti, je na vynález udelený patent.

Platnosť patentu

Patent platí dvadsať rokov od podania patentovej prihlášky.